Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 07/8/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bíró Blanka
Titlul articolului: Történelmi körzetek alakultak
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=21665


Numele cotidianului

Articolul:

Kovászna megye – Az RMDSZ és az MPP szerint politikusaik mindegyik kerületben mandátumot szerezhetnek A hagyományos történelmi székek szerint jelölték ki az egyéni választókerületeket Kovászna megyében: a képviselők esetében négy, míg a szenátoroknál két kerület van. A két szenátori kerületnél egyszerűen kettéosztották a megyét. A négy képviselői választókerület közül az egyik vitatott, mert ugyanabba került Orbaiszék és Bodzavidék, így enyhe többségben vannak a román nemzetiségű szavazópolgárok.

Történelmi körzetek alakultak

Fotó: Krónika

RMDSZ-es latolgatások 
Márton Árpád RMDSZ-es képviselő a Krónika érdeklődésére elmondta,  azért elégedetlen a felosztással, mert lélekszám szempontjából nagy a különbség a kerületek között. Az RMDSZ még az elosztás előtt előterjesztett egy teljesen kiegyenlített és három kompromisszumos javaslatot, de egyiket sem fogadták el. A képviselő szerint azonban ezzel a körzetesítéssel is valós esély van arra, hogy az RMDSZ mind a négy képviselői mandátumot megszerezze, hiszen a helyhatósági választásokon a román többségű kerületben is enyhe többséggel a szövetség nyert. „Jó mozgósítással tehát mind a négy képviselői mandátum megszerezhető, de ugyanúgy el is veszíthető” – hangsúlyozta Márton Árpád.
Mint mondta, a megyében és az országban a román pártokra, az RMDSZ-re és a Magyar Polgári Pártra (MPP) leadott szavazatok aránya adja a végeredményt. Márton kifejtette, minden MPP-re leadott szavazat elvész, vagy a román pártokat erősíti, ha a polgáriak az alternatív küszöb szerint sem jutnak be a parlamentbe. Sepsiszentgyörgyön 25 százalékos a románság aránya, azonban mégis megszerezhetik a képviselői mandátumot, ha az MPP elviszi a szavazatok többségét, de országosan nem szerez hat képviselői és három szenátori helyet, amire Márton szerint a helyhatósági választások alapján kevés esélye van. Az RMDSZ megőrizheti jelenlegi mandátumait, ha ugyanolyan lesz a magyarság részvételi aránya a választásokon, mint négy évvel ezelőtt, tette hozzá.

Albert Álmos a biztos induló
A képviselői, illetve szenátori mandátumokra pályázók augusztus 14-éig jelentkezhetnek az alsó- és felső-háromszéki RMDSZ-szervezeteknél. A két területi szervezet szeptember 4-én rangsorolja majd jelöltjeit a parlamenti választásokra. Az RMDSZ színeiben indulók kiválasztása nem állóurnás szavazással történik, hanem egy 375 tagú küldöttgyűlés fogja eldönteni a képviselő- és szenátorjelöltek kilétét. A szeptember 4-i küldöttgyűlésre 250 személyt az alsó-háromszéki, 125 személyt pedig a felső-háromszéki RMDSZ-szervezet delegál. Eddig hivatalosan Albert Álmos, Sepsiszentgyörgy volt polgármestere jelentette be, hogy szenátori mandátumra pályázik. Információink szerint Németh Csaba szenátor és Márton Árpád is indulna az idei parlamenti választásokon. Ördög Lajos, az alsó-háromszéki szervezet ügyvezető elnöke elmondta, gondot okoz számukra, hogy a felosztás nem fedi a szövetség infrastruktúráját. Például az alsó-háromszéki szervezethez tartozó falvak – például Dálnok és Maksa – a felső-háromszéki körzethez kerültek, ami megnehezíti a szervezést.

Az MPP-sek még tárgyalnak
Az MPP még nem döntötte el, hol és kit indít a parlamenti választásokon. Gazda Zoltán, az MPP Kovászna megyei alelnöke lapunknak elmondta, még időre van szükségük, hiszen meglepte őket, hogy „az RMDSZ kizárta saját magát az általa kezdeményezett tárgyalásokból”. Kovászna megyében folynak még a tárgyalások a polgáriak között. Gazda úgy vélte, az MPP-nek minden esélye megvan arra, hogy bármelyik körzetben sikerrel indítson jelölteket. „A háromszéki RMDSZ kiégett, nincsenek hiteles neveik, képtelenek jó jelölteket állítani, hacsak nem ejtőernyőznek be valakiket kívülről” – magyarázta Gazda.
Az egyéni választókerületek MPP-s megítélése kettős. Gazda megfogalmazása szerint fájdalmas, hogy az RMDSZ feladta Orbaiszéket, és beleegyezett, hogy Bodzavidékhez kapcsolják, azért, hogy valahol a szórványban megszerezzen egy kis területet. Abból a szempontból viszont korrektnek tartja a felosztást, hogy a háromszéki románságot is megilleti a lehetőség, hogy saját jelöltet juttathasson be a parlamentbe.

Román jelöltdömping
Kovászna megyében mindegyik román párt vezetője ugyanabban a választási körzetben, a Bodzaforduló–Kovászna kerületben kíván indulni. Legutóbb Gica Agrigoroaie, a Nagy-Románia Párt (PRM) megyei elnöke jelentette be, hogy képviselői mandátumért indul. Alsóházi helyért száll versenybe Gheorghe Baciu, a Demokrata-Liberális Párt (PDL), Horia Grama, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Marius Obreja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi vezetője.
Ugyanakkor Ioan Solomon, a Kovászna és Hargita Megyei Románok Civil Fórumának elnöke választási szövetség megkötését javasolja a háromszéki román pártoknak. Solomon szerint össze kellene fogniuk ahhoz, hogy biztosítani lehessen a vidéken élő román közösség képviseletét a parlamentben. Szerinte a parlamenti választások esetében még nagyobb szükség van az összefogásra, mint a helyhatósági választások idején volt, amikor szövetségre léptek. Solomon úgy értékeli, Kovászna megyében a román politikai alakulatoknak közös jelöltet kellene támogatniuk ahhoz, hogy a román választók szavazatai ne vesszenek el.


A háromszéki egyéni választókerületek felosztása
Képviselőház:
1. számú körzet: Sepsiszentgyörgy – 61 543 választópolgár.
2. számú körzet: Felső-háromszék: Kézdivásárhely, Kézdiszentkereszt, Kézdialmás, Lemhény, Esztelnek, Szentlélek, Torja, Bereck, Ozsdola, Szentkatolna, Gelence, Csernáton, Maksa, Dálnok, Réty – 59 787 választópolgár.
3. számú körzet: Erdővidék és a Sepsiszentgyörgy környéki, valamint az Olt menti falvak: Barót, Vargyas, Bardócz, Nagybacon, Málnás, Mikóújfalu, Bükszád, Bodok, Gidófalva, Árkos, Köröspatak, Nagyajta, Bölön, Hídvég, Előpatak, Illyefalva, Uzon, Kökös – 52 688 választópolgár.
4. számú körzet: Orbaiszék és a Bodzavidék: Kovászna, Barátos, Zabola, Kommandó, Zágon, Nagyborosnyó, Bodzaforduló, Dobolló, Nagypatak, Bárkány, Szitabodza, Bodzakraszna – 41 431.
Szenátus:
1. számú körzet: Barót, Vargyas, Bardócz, Nagybacon, Bükszád, Málnás, Mikóújfalu, Bodok, Köröspatak, Árkos, Gidófalva, Nagyajta, Bölön, Hídvég, Maksa, Dálnok, Csernáton, Kézdivásárhely, Torja, Szentlélek, Kézdiszentkereszt, Esztelnek, Kézdialmás, Bereck, Ozsdola, Szentkatolna, Gelence, Lemhény – 118480 választópolgár.
2. számú körzet: Sepsiszentgyörgy, Réty, Uzon, Kökös, Kovászna, Zabola, Barátos, Nagyborosnyó, Nagypatak, Kommandó, Zágon, Bodzaforduló, Dobolló, Szitabodza, Bárkány, Szitakraszna – 103 969 választópolgár

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.